Digitalna transformacija u islamskim finansijama

Digitalna transformacija u islamskim finansijama

Baš kao što je fintech već promijenio način na koji funkcionišu tradicionalne finansijske usluge, ova nova vrsta tehnoloških mogućnosti također je ubrzala digitalizaciju islamskih finansijskih proizvoda i usluga, čineći ih dostupnim globalnim investitorima i redefinirajući iskustva klijenata.

Zemlje širom Azije, Evrope, Bliskog istoka i SAD-a kreirale su namjenske start-upe, inicijative rizičnog kapitala, regulatorne sandboxove i programe finansiranja za razvoj fintech inovacija usklađenih sa Šerijatom, pomažu da se potakne ovaj trend. To uključuje pokretanje novih islamskih robot-savjetnika koji koriste umjetnu inteligenciju za određivanje optimalnih ulaganja na osnovu skupa kriterija kako bi se osigurala usklađenost sa šerijatom. I u kripto prostoru, stejkholderi u industriji poduzeli su različite inicijative za stvaranje alternativa za digitalnu imovinu i platforme za trgovanje koje su u skladu sa šerijatskim principima.

Slično, regtech ima potencijal da promijeni smjer u islamskoj finansijskoj industriji. Cilj mu je riješiti regulatorne barijere i barijere usklađenosti koristeći robusne digitalne alate za postizanje usklađenosti sa šerijatskim zahtjevima. Pametni ugovori na blockchainu, na primjer, pružaju nivo transparentnosti   poboljšavajući sljedivost osnovne imovine, novčanih tokova i investitora, čineći ih atraktivnim jer pružaju i jamstvo i sigurnost. Nekoliko islamskih banaka već koristi ili testira blockchain za pomoć u plaćanju i doznakama.

 

 Indonezija vodeća po broju islamskih fintech kompanija

 

fintech tržiste

Prema 'Global Islamic Fintech Report 2022' (proizvode DinarStandard i Elipses), Saudijska Arabija, Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati, Malezija, Turska i Indonezija vodeće su zemlje u pogledu obima islamskih finTech transakcija unutar zemalja Organizacije islamske saradnje (OIC). 

Prema izvještaju, ukupna veličina tržišta procjenjuje se na 79 milijardi USD (0,83% globalnih transakcija) u 2021., sa očekivanim rastom do 179 milijardi USD do 2026. godine. 

Procjenjuje se da više od 375 islamskih fintech kompanija posluje na području zemalja članica kao i zemalja koje nisu članice OIC-a. Indonezija prednjači po broju islamskih fintech kompanija (61,20%), a slijede UK (45,15%) i UAE (42,14%). 

Related Articles